Previous Winners of the Chapman Family Teaching Awards

Individuals who have won a Chapman award in the last five years are not eligible.

2018

Rita Balaban, Department of Economics

Bob Goldstein, Department of Biology

Laura Halperin, Department of English and Comparative Literature

Michelle Robinson, Department of American Studies

2017
Corey Johnson, Department of Biology
Paul Friga, Kenan-Flagler Business School
Banu Gokariksel, Department of Geography

2016
Dorothea Heitsch, Department of Romance Studies
Jeannie Loeb, Department of Psychology and Neuroscience
Cara McComish, Department of Allied Health Sciences

2015
Oswoldo Estrada, Romance Languages
Eliza Richards, English and Comparative Literature
Mark Schoenfisch, Chemistry

2014
Stephen Anderson, Department of Music
Enrique Neblett, Department of Psychology
Jennifer Smith, Department of Linguistics

2013
Mark Crescenzi, Political Science
Jane Thrailkill, English and Comparative Literature
Brett Whalen, History
Rachel Willis, American Studies

2012
Jim Ketch, Music
Patrick Curran, Psychology
Jennifer Ho, English and Comparative Literature

Fall 2011
George Lensing, English & Comparative Literature
Michele Berger, Women’s Studies
Kelly Hogan, Biology

Spring 2011
Brian Hogan, Chemistry
Inger Brodey, English and Comparative Literature

Fall 2010
Michael Lienesch, Political Science
Jodi Magness, Religious Studies

Spring 2010
Michael Chitwood, English and Comparative Literature
Lloyd Kramer, History

Fall 2009
Dorothy Holland, Anthropology

Spring 2009
Deborah Bender, Health Policy & Management
Anne MacNeil, Music
Tim Marr, American Studies

Fall 2008
Ruth Moose, English & Comparative Literature


Spring 2008
Karen Booth, Women’s Studies
Marianne Gingher, English & Comparative Literature

Fall 2007
Gregory Flaxman, English
Allen Glazner, Geological Sciences

Spring 2007
Terry Evens, Anthropology
Sherryl Kleinman, Sociology

Fall 2006
James Ketch, Music
Lars Schoultz, Political Science
Bland Simpson, English

Spring 2006
Dorit Bar-On, Philosophy
Carolyn Connor, Classics
Jane Danielewicz, English

Fall 2005
Cori Dauber, Communication Studies

Spring 2005
Jean DeSaix, Biology
Glenn Hinson, Anthropology
Richard Kohn, History

Fall 2004
Jan Bardsley, Asian Studies
Laurie McNeil    , Physics and Astronomy

Spring 2004
Donald Raleigh, History

Fall 2003
Stephen Birdsall, Geography
Derek Goldman, Communication Studies
Sue E. Goodman, Mathematics
Beth Grabowski, Art
Kevin Stewart, Geological Sciences

Spring 2003
Daniel Anderson, English
Peter Filene, History
Susan Klebanow, Music

Fall 2002
Donna Lefebvre, Political Science
Lucila Vargas, Journalism & Mass Communication

Spring 2002
Roberta Ann Dunbar, African and Afro-American Studies
Todd Taylor, English

Fall 2001
Roberta (Bobbi) Owen, Dramatic Art
Terry Rhodes, Music
Brent Wissick, Music

Spring 2001
Vincent Kopp, Anesthesiology
Sarah Shields, History

Fall 2000
Marianne Gingher, English; Creative Writing
Rachel Willis, American Studies
Julia Wood, Communication Studies

Spring 2000
Lilian Furst, Comparative Literature
Ryuko Kubota    , Asian Studies; Education
Richard Luby, Music

Fall 1999
Robert Cox, Communication Studies
John McGowan, English

Spring 1999
Mark Evan Bonds, Music
Mark McCombs, Mathematics

Fall 1998
Louise Antony, Philosophy
Jan Bardsley, Curriculum in Asian Studies
Bland Simpson, English

Spring 1998
Willis Brooks, History
Jane Danielewicz, English
Terry Evens, Anthropology
Joy Kasson, English/American Studies

Fall 1997
Theodore Leinbaugh, English

Spring 1997
Walter Francke, Germanic Languages
David Halperin, Religious Studies
James Leloudis, History

Fall 1996
Lee Greene, English
William Keech, Political Science

Spring 1996
Lucia Binotti, Romance Languages
Susanna Rinehart, Dramatic Art

Fall 1995
Sherryl Kleinman, Sociology
Michael McFee, English
Lars Schoultz, Political Science

Spring 1995
Dorit Bar-On, Philosophy
Weldon Thornton, English

Fall 1994
Joel Schwartz, Political Science
Keith Simmons, Philosophy
Rachel Willis, Economics

Summer 1994
Dominique Fisher, Romance Languages
Norris Brock Johnson, Anthropology
Theodore Leinbaugh, English
Carol Mavor, Art
Marilyn Scott, Germanic Languages
Craig Turner, Dramatic Art

Spring 1994
Martine Antle, Romance Languages
Glenn Hinson, Anthropology
Della Pollock, Communication Studies